Szlifowanie lastryko

Niezwykle często wykorzystywanym materiałem w posadzkach jest terrazo, znany powszechnie jako lastryko. Niestety tak, jak każde inne podłoże wraz z upływem lat ulega on mikrouszkodzeniom – pojawiają się rysy, odbicia oraz ubytki. Może również nastąpić odbarwienie powierzchni w wyniku przypadkowego rozlania preparatów przemysłowych lub innych środków żrących czy toksycznych, a nawet spożywczych, jak kawa, herbata czy cola. W związku z unikalną strukturą tego materiału metoda jego szlifowania, choć podobna do tej stosowanej wobec tradycyjnego betonu, różni się od niej.

Czym jest lastryko?

Lastryko należy do betonowych materiałów budowlanych, współcześnie wykorzystywanych przede wszystkim podczas wykonawstwa posadzek i schodów zarówno w obiektach przemysłowych, usługowych, jak i (choć rzadko) w domach mieszkalnych. Składa się on z domieszek granitu, bazaltu oraz marmuru, dodanych do cementu, ewentualnie barwików, a jego faktura uzależniona jest od rodzaju przeprowadzonej obróbki. Jeżeli dokonano szlifowania powierzchnia będzie gładka i błyszcząca, jeżeli nie zostaną wykonane żadne prace, pozostanie niejednorodna, matowa i chropowata.

Technika pracy

Szlifowanie lastryko należy rozpocząć od frezowania. Do równania posadzki należy wykorzystać dedykowane narzędzia metalowo-diamentowe, uzupełniając również ubytki – a w tym noski schodowe czy wyrwy w futrynach drzwi, które powstają podczas ich wymiany. Aby prawidłowo usunąć rysy niezbędne jest zastosowanie narzędzi z zakresu techniki diamentowej, które zapewniają również nabłyszczenie powierzchni. Do ostatnich etapów należy polerowanie oraz impregnacja materiału, wykorzystując dedykowane preparaty pielęgnacyjne. Po zakończeniu wszystkich etapów szlifowania można cieszyć się estetyczną i wytrzymałą posadzką przez wiele lat.