Szlifowanie betonu – beton polerowany

Niestety nawet najwyższej jakości powierzchnia wraz z upływem lat traci swój estetyczny wygląd, ulegając procesowi starzenia. Na prezentację posadzki wpływają również niewielkie oraz duże uszkodzenia, a w tym spękania, rysy i inne mikrouszkodzenia. Istotny problem stanowią również odbarwienia, które wynikają z wchłaniania różnego rodzaju cieczy przez podłoże. Dlatego firma The Stone Venture oferuje profesjonalne szlifowanie posadzki betonowej, przywracając dawny, a nawet lepszy stan powierzchni, zapewniając jej również dawny kolor.

Rodzaje betonu

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu naszej firmy doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie można określić jednej metody szlifowania dla wszystkich posadzek betonowych – duże znaczenie ma ich rodzaj. Przede wszystkim polerowanie odbywa się na betonie zwykłym o takich klasach wytrzymałości na ściskanie, jak B20 w górę. Twardość betonu możemy określić po zrobieniu próby lub wizji lokalnej.

Warto pamiętać, że szlifowanie i polerowanie może odbyć się na dwa sposoby:

  • powierzchniowo wypolerowane,
  • z widocznym kruszywem (lastryko) w betonie.

Technika

Po dokonaniu analizy powierzchni, można rozpocząć szlifowanie betonu, wykorzystując do tego sprzęt wyposażony w narzędzia diamentowe. To właśnie one będą odpowiadać za zdarcie wierzchnich warstw na sucho, stosując odkurzacz do usunięcia powstałego pyłu. Ten proces trwa do momentu dotarcia do nieuszkodzonej, równomiernej struktury podłoża. Następnie można rozpocząć proces utwardzania posadzki krzemianem litu lub krzemianem sodu odkrytej powierzchni, aby wzmocnić ją przed przyszłymi uszkodzeniami. Posadzka zostaje wypolerowana oraz zamknięta, zachwycając estetycznym wyglądem. Na koniec następuje proces impregnacji, a po jego zakończeniu dodatkowe polerowanie.

Zastosowanie

Szlifowanie posadzki jest stosowane przede wszystkim w obiektach o zastosowaniu przemysłowym, gdzie ze względu na częstą eksploatację nawierzchni doznaje ona szybszego uszkodzenia. Duże znaczenie tutaj ma przede wszystkim obecność wózków widłowych, a także większe ryzyko rozlania substancji toksycznych i żrących, które wnikają w wierzchnie warstwy struktury, powodując odbarwienia oraz mikrouszkodzenia.

Korzyści

Szlifowanie i polerowanie posadzki betonowej wiąże się z licznymi zaletami, które nie obejmują wyłącznie poprawionego wyglądu powierzchni. Przede wszystkim podłoże staje się trwalsze, lepiej radząc sobie z czynnikami zewnętrznymi oraz obciążeniami. Ponadto następuje zmniejszenie ryzyka poślizgnięcia się przez pracowników, jednocześnie ułatwiając proces czyszczenia oraz ewentualnej konserwacji powierzchni. Szlifowanie i polerowanie betonu sprawia także, że pomieszczenie jest lepiej oświetlone poprzez refleksy pojawiające się na doskonale wypolerowanej powierzchni posadzki.